Związek Gmin Döbern
www.amt-doebern-land.de

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia i odkrycia Związku Gmin Döbern i poznania miejscowości: Felixsee, Groß Schacksdorf-Simmersdorf, Hornow-Wadelsdorf, Jämlitz-Klein Düben, Neiße-Malxetal, Tschernitz i Wiesengrund jak również miasta szklarstwa Döbern z jego nowym symbolem – Cristalica Kingdom "szklana piramida". Zapraszamy do przeżycia podróży odkrywającej jedyne w swoim rodzaju krajobrazy polsko - niemieckiego Geoparku Łuku Mużakowa, pochodzącej z epoki lodowcowej starszej moreny czołowej oraz do odbycia wycieczki w celu poszukiwania śladów historii surowców w Geoparku.

Obszar o powierzchni 272 km2 rozciągający się pomiędzy Forstem (Lausitz), Sprembergiem oraz Bad Muskau należy do niemieckiej części "Łuku Mużakowa".

Warto zbadać te urocze krajobrazy przekształcone przez człowieka, idąc licznymi szlakami pieszymi oraz jadąc po rozbudowanej sieci dróg rowerowych o łącznej długości ok. 240 km i zróżnicowanej tematyce jak np. szlak geologiczny, szklarski, górniczy. Dobrym punktem początku podróży jest Geopark, historia jego powstania oraz poznanie aktualnych działań prowadzonych przez Centrum Informacji Jerischke. Stąd warto nieco zboczyć i udać się do doliny Nysy – osiągalnej również od strony polskiej poprzez most na Nysie w Zelz/Siedlec. Proszę sobie zrobić krótki odpoczynek w jednym z gospodarstw kozich w Pusack i skosztować świeżego sera koziego jak również wina z winnicy Jerischke.

Godna uwagi jest również wieża widokowa nad jeziorem Felix koło Bohsdorf, z której platformy rozciąga się wspaniały widok na Łuk Mużakowa i jego wyjątkowy krajobraz z wieloma jeziorami.

Jest tu wiele możliwości różnorodnego spędzenia wolnego czasu. Godne polecenia są takie miejsca jak kąpielisko Eichweg z polem campingowym, Lohnteich w Tschernitz, Felixsee w Bohsdorf i naturalne kąpielisko w Groß Kölzig. Te jeziora zapraszają turystów od wiosny aż do jesieni, aby aktywnie spędzać czas na uprawianiu sportów i wypoczywać. Interesujące są również grupy stawów wokół Groß Schacksdorf, Luisensee w Klein Kölzig, Groß Kölziger Bruch jak również "Klinger See", z mającym tu powstać w przyszłości (na obszarze byłej kopalni odkrywkowej) terenem wypoczynkowym z możliwością kąpieli. Liczne stadniny koni, wybieg dla małp w Jocksdorf, farma strusi w Jämlitz, jak również centrum rowerowe w Eichwege zachęcają miłośników zwierząt oraz sportowców do odwiedzenia.

Rozwój historyczny tego regionu przedstawiony jest w Muzeum Stodół w Bloichsdorf jak również w łącznie siedmiu innych izbach w miejscowościach naszej Gminy, skansenie "Zeitsprung" w Klinge lub też w Strittmatter-Laden w Bohsdorf.

Warte odwiedzenia są również inne miejsca takie jak stara cegielnia w Klein Kölzig z jej kolejką polową, Confiserie Felicitas w Hornow, Reuthener Park z Kamieniem Apostoła (Apostelstein) oraz znajdujące się w pobliżu torfowisko lub stacja meteorologiczna Wetter Ost e. V. w Mattendorf.

Tekst i zdjęcia Urząd Gminy Döbern

Rowerem po Geoparku

Na obszarze Łuku Mużakowa istnieje dobrze rozbudowana sieć szlaków rowerowych w postaci szlaków turystycznych o transgranicznym znaczeniu oraz regionalnych szlaków tematycznych. Wzdłuż rzek przebiegają trasy "Wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej" oraz "Wzdłuż Szprewy". Szlaki rowerowe "Śladami Dolnołużyckiego górnictwa", "Śladami Księcia Pücklera" oraz "Żabia ścieżka rowerowa" biegną przez niemiecką część Geoparku, a dłuższe szlaki "Łęknica-Żary"oraz "Trzebiel-Jasień" po polskiej części Geoparku. Wzdłuż szlaków tematycznych ustawiono wiele tablic z obszernymi informacjami o krajobrazie. Przewodnicy zapraszają na pełne przeżyć wycieczki po Geoparku.

Poruszając się szlakiem "Śladami dawnego górnictwa" zwiedzający może zapoznać się ze 130-letnią historią górnictwa na obszarze Łuku Mużakowa. Na trasie są liczne ślady wydobycia i przetwórstwa kopalin. Izba Pamięci w Gross Kölzig jest w posiadaniu wielu historycznych eksponatów. Doliną niewielkiej rzeki Malxe trafimy do Jocksdorf, gdzie znajduje się zagroda małp. W pobliżu miejscowości Klein Kölzig położona jest dawna cegielnia oraz na nowo uruchomiony przez Stowarzyszenie "Kolejka Kopalniana" odcinek kolejki. Przy drodze do Bohsdorf do "Sklepiku", miejsca pamięci poety Erwina Strittmattera" położony jest rezerwat przyrody "Luisensee". Z wieży widokowej nad zbiornikiem wodnym "Felixsee" roztaczają się rozległe widoki na okolicę. Wzdłuż szlaku rowerowego między Bohsdorf a Groß Kölzig, na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego "Conrad" w sposób unikatowy udokumentowane jest dawne górnictwo. Ciekawymi formacjami epoki lodowcowej są "Soll" oraz "Bruch" blisko Groß Kölzig. Długość trasy 22 km, w tym drogi 20 %; proponowanymi punktami wyjazdu są Izba Pamięci Ludowej w Groß Kölzig oraz parking nad zbiornikiem wodnym "Felixsee"

Wycieczka "Śladami przemysłu szklarskiego" jest podróżą przez historię hutnictwa szkła na obszarze Łuku Mużakowa. W roku 1766 w oparciu o podstawowe surowce: piasek szklarski, drewno i węgiel brunatny wzniesiono pierwszą hutę szkła "Waldhütte" w Friedrichshain. Pojęcie "Einwecken" (="wekować") pochodzi właśnie od słoików (niem. "Einweckglas") produkowanych w Friedrichshain. W Izbach Pamięci w Tschernitz w tzw. "Czerwonej Szkole" oraz w Döbern w najstarszym budynku (dziś mieści się tu biblioteka) eksponowane są pozostałości po przemyśle szklarskim, który był charakterystyczny dla całego regionu. Osobliwością w tym rejonie jest lekko pochylona wieża kościoła w Eichwege. Długość trasy 33 km, w tym drogi ok. 10 %; zalecanym punktem wyjazdu jest parking dawnej huty szkła w Döbern.

Wycieczka geologiczna przedstawia turystom związek między dzisiejszymi formami krajobrazu, rzeźbą terenu, a występowaniem kopalin, powiązanymi z procesami geologicznymi jakie zachodziły w głębi ziemi. Trasa wycieczki przekracza najdłuższe zapadlisko na obszarze Łuku Mużakowa (tzw. gizer - Sowi Wąwóz) i w okolicy Friedrichshain przebiega wzdłuż zapadlisk napełnionych wodą nad nieczynnymi wyrobiskami podziemnymi. Przy drodze do parku majątkowego w Reuthen znajduje się (drugi co do wielkości) głaz narzutowy"Finkenstein". Między Horlitz, a Groß Düben zwiedzającego zaskakują tzw. "kolorowe zbiorniki wodne": w kolorach od ciemnoturkusowego do rdzawego. Rozpoczęcie eksploatacji węgla w kopalni "Julius" w Wolfshain w roku 1843 stanowiło początek górnictwa na obszarze Łuku Mużakowa. Długość trasy 23 km, w tym drogi ok. 10 %; proponowanymi punktami wyjazdu są Felixsee, parking przy parku w Reuthen.